субота, 27. април 2024.
srsren
Početna / PRESS / MI U MEDIJIMA / APC tvrdi da politika ograda i pushbacka rađa i jača krijumčarenje

APC tvrdi da politika ograda i pushbacka rađa i jača krijumčarenje

Izvor: APC, RTS, BBC

FOTO: Armend Nimani/AFP

Beograd, 29. septembar– Premijer Mađarske Viktor Orban nedavno je izjavio da su migranti napali zajedničku graničnu patrolu Srbije i Mađarske upotrebivši automatsko oružje. Naveo je takođe da su migranti ovim prešli Rubikon kao i da je Briselski migracioni pakt propao.

Nakon ovoga, Mađarska je organizovala hitan sastanak sa Austrijom, Slovenijom, Češkom i Slovačkom u Beču. Peter Sijarto, šef mađarske diplomatije naglasio je da je na južnoj granici ove zemlje povećan pritisak i kako krijumčari i migranti pucaju na graničare iz automatskih pušaka. Naveo je da su evropski političari u zabludi još od 2015. godine, te da migrante ne treba raspoređivati po zemljama EU, već ih treba zaustaviti na granici.

Orban ističe da Evropa umesto da podstiče migracije, ona treba da jača zaštitu granice.

Prostor oko granica Srbije sa Mađarskom i Hrvatskom je „pogođen nasilnim i surovim okršajima između kriminalnih bandi”, pojašnjava Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila. Dodaje i da su u taj kriminal uključeni i pojedini građani Srbije, i to kroz logistiku, prevoz i organizovanje.

On naglašava da je neophodno napraviti razliku između migranata i kriminalaca, odnosno migranti nisu kriminalci, nego se sukobljavaju banditi iz kriminalnih grupa koje su iz migrantske populacije.

Đurović navodi da su kriminalne bande u kojima ima i nekih migranata zapravo ojačale zahvaljujući pushbackovima, tj. politikom zida mađarskih vlasti.

On ističe da Mađari  ’’guraju ljude preko ograde, bez prava da traže azil i bilo kakvu pomoć, na srpsku stranu, mimo sporazuma o readmisiji i zakonske regulative, kršeći međunarodne i bilateralne propise’’.

Na taj način su migranti gurnuti u ruke krijumčara, s obzirom da Srbija nema dovoljno mesta za njihov prihvat.

Đurović govori da je u prihvatnim centrima na severu zemlje, u Subotici i u Somboru ima mesta za samo 300, 350, odnosno 250 ljudi.

Krijumčarenje postoji još od 2015. godine i ono je povezano sa mađarskom ogradom. Kada su Mađari podigli zid prema Srbiji, celom dužinom naše granice i od kada su počeli ljude koji žele da traže azil kod njih vraćaju nazad u našu zemlju, onda je tim ljudima potreban neko da ih prebaci dalje i tada se stvara i jača krijumčarenje koje svoj vrhunac doživljava krajem prošle i ove godine.

Još od prošle godine povećan je broj ljudi koji dolaze. Zbog toga, kao i zbog pushbackova sa mađarske strane jača i enormno krijumčarenje. Te krijumčarske grupe toliko jačaju da sredinom 2022. godine, a posebno intenzivno ove godine dolazi do njihovih sukoba. Takvi sukobi i ranije su bili prisutni. Međutim, sada je dominantna upotreba vatrenog oružja.

Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila na miskoncepcije mađarskog premijera Orbana reaguje kroz objektivno informisanje u brojnim medijima i TV emisijama, poput Tanjuga, Radio Beograda 1, BBC-a, Politike, RTS-a, Nedeljnika, SRNE, Danas-a, N1, RTCG-a, gostovanjem na Kurir televiziji i emisiji Uranak na K1…

Jasno je da je ovo tek početak regionalne APC/CZA i evropske kampanje, a sve u cilju slanja slike stvarnog razvoja događaja u javnost, kao i donosiocima odluka. Odnosno, informisanje sveukupne javnosti o potpuno pogrešnoj politici zida i pushbackova koje Mađarska sprovodi, a koja kao ozbiljnu posledicu ima stvaranje i jačanje krijumčarenja izbeglih ljudi.

 

Pogledajte još

Prvi srpski pasoši za izbeglice

Izvor: APC Foto: APC Beograd, 15. april 2024. god– Danas, vlasti Srbije uručile su prvi …